თარიღი:
გაეროს ქალთა ორგანიზაცია და საქართველოს საფინანსო სექტორი გლობალურ დონეზე დამკვიდრებულ ტრადიციას კიდევ ერთხელ შეუერთდნენ და ქალთა გაძლიერებისთვის ღონისძიება “დარეკე ზარი გენდერული თანასწორობისთვის” გამართეს.
ქალთა საერთაშორისო დღეს, მოვუწოდებთ ყველას, ხმა აიმაღლონ ყველა ქალისა და გოგოს უფლებების დასაცავად, მათ გასაძლიერებლად და თანასწორობის უზრუნველსაყოფად. დაე, 2025 წელი ისტორიაში შევიდეს როგორც წელი, როდესაც ჩვენ გავაკეთეთ არჩევანი, წელი, როდესაც უარი ვთქვით წინსვლის შეფერხებაზე, წელი, როდესაც გენდერული თანასწორობა ჭეშმარიტ და შეუქცევად რეალობად ვაქციეთ. მოდით, სრული სვლით წავიდეთ წინ, ერთად - სახელმწიფოთა მთავრობები, სამოქალაქო საზოგადოება, კერძო სექტორი და ინდივიდუალური პირები, რათა პეკინის კონფერენციაზე გაჟღერებული დაპირება რეალობად იქცეს ყველა ქალისა და გოგოსთვის.
გენდერული თანასწორობის კვლევა და ანალიზი: ტრენინგის და მცირე გრანტის მოპოვების შესაძლებლობა სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების წარმომადგენლებისთვის საქართველოში.
გაეროს ქალთა ორგანიზაცია ტექნოლოგიებით დაინტერესებული ქალებისა და გოგოებისთვის ახალი შესაძლებლობების შეთავაზებას აგრძელებს. 11 თებერვალს, მეცნიერი ქალებისა და გოგოების საერთაშორისო დღეს, სწორედ ერთ-ერთ ასეთ ინიციატივას TechWomen Community-ს ჩაეყარა საფუძველი.
შრომითი უფლებების დამცველი, საქართველოს პროფკავშირების გაერთიანების თავმჯდომარის მოადგილე რაისა ლიპარტელიანი 17 წელზე მეტია შრომით უფლებებზე მუშაობს და მნიშვნელოვანი წვლილი მიუძღვის პროგრესში, რომელსაც საქართველომ ამ თემის ირგვლივ მიაღწია.
2020 წელს, როდესაც მუხურში გაეროს ქალთა ორგანიზაციისა და გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის მხარდაჭერით ფერმერთა სკოლის განხორციელება დაიწყო, სოფელში მცხოვრები 20 ქალი ერთად ახალი ცოდნის მისაღებად შეიკრიბა.
ტრენინგისა და გრანტის მიღების შესაძლებლობა ადგილობრივი მკვლევრებისთვის: დროის გამოყენების მონაცემების ანალიზი გენდერული თანასწორობის ხელშესაწყობად
გაეროს ქალთა ორგანიზაცია მჭიდროდ თანამშრომლობს გაეროს ქალთა გაძლიერების პრინციპებზე ხელმომწერი კომპანიების შესაბამის დეპარტამენტებთან, უზიარებს მათ თანამედროვე მიდგომებს და ამგვარად ეხმარება კერძო სექტორს საკადრო პოლიტიკის კუთხით საუკეთესო საერთაშორისო პრაქტიკის დანერგვაში.
75 წლის მადონა ხარებავა შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ქალთა და შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ბავშვთა დედათა ასოციაცია „დეას“ თანადამფუძნებელი და აღმასრულებელი დირექტორია. 1998 წლიდან ის მათი უფლებების დაცვაზე მუშაობს.
2016 წლიდან გაეროს ქალთა გაძლიერების პრინციპებზე ხელმომწერ ბიზნესკომპანიებს, სხვა საკითხებთან ერთად, გაეროს ქალთა ორგანიზაცია სექსუალური შევიწროების შესახებ არსებულ საუკეთესო პრაქტიკას უზიარებს და მათ ოპტიმალური მიდგომების დანერგვაშიც ეხმარება.
ნინო თარხნიშვილის ერთ-ერთი გამორჩეული მასალა, რომელიც მიმდინარე წელს დაიწერა, სწორედ ქალებისთვის აქტუალურ თემას - პირადი ცხოვრების ამსახველი ფოტოებისა და ვიდეოების გავრცელებით შანტაჟს შეეხება.
ჰიპერმარკეტების ქსელ „გუდვილთან“ პარტნიორობით, გაეროს ქალთა ორგანიზაციამ 23 დეკემბერს მეწარმე ქალებს შესაძლებლობა მისცა, საკუთარი პროდუქცია თბილისში, დიღომში მდებარე „გუდვილთან“, სპეციალურად მოწყობილ ბაზრობაზე წარედგინათ.
საქართველომ საჯარო ფინანსების მართვასა და საბიუჯეტო პროცესებში გენდერული ასპექტების გათვალისწინების კუთხით მნიშვნელოვანი ნაბიჯები გადადგა.
საერთაშორისო გამოცდილებისა და ადგილობრივი რეალობის გათვალისწინებით, გაეროს ქალთა ორგანიზაცია საქართველოში 2024 წლის განმავლობაში ზრუნვისა და მხარდაჭერის სერვისების გაძლიერებასა და გაფართოებას განსაკუთრებულ ყურადღებას უთმობდა.
პირველი ღია კარის დღის ჩატარებიდან 10 წლისთავზეც დევნილი და კონფლიქტის შედეგად დაზარალებული ქალები, სამოქალაქო საზოგადოების, აკადემიური წრეებისა და გაეროს სისტემის წარმომადგენლები თბილისში ტრადიციულად შეიკრიბნენ და თემის ირგვლივ არსებულ საჭიროებებზე იმსჯელეს.
29 ნოემბერს გაეროს ქალთა ორგანიზაციამ, ევროპის საბჭოსთან პარტნიორობითა და გაეროს გენდერული თემატური ჯგუფის ეგიდით, გამართა მაღალი დონის შეხვედრა "მათი ბრძოლა, ჩვენი მომავალი: ქალთა უფლებადამცველების გაძლიერება საქართველოში".
თითქმის 35 წელია, მარტვილის მუნიციპალიტეტის სოფელ გურძემში (დასავლეთ საქართველო, სამეგრელოს რეგიონი) არცერთ ბავშვს საბავშვო ბაღში არ უვლია. სკოლამდელი დაწესებულება აქ გასული საუკუნის 90-იან წლებში დაიხურა და მას შემდეგ აღარ აღდგენილა.
გაეროს ქალთა ორგანიზაცია, ევროკავშირის მხარდაჭერით, გენდერული ძალადობის შესახებ ახალგაზრდების ცნობიერების ამაღლებასა და მათ გაძლიერებას აგრძელებს.
გაეროს ქალთა ორგანიზაციის ინიციატივით, საგამოფენო ცენტრ „ექსპო ჯორჯიაში“ ადგილობრივ მეწარმე ქალთა პროდუქციის გამოფენა-გაყიდვა უკვე მესამედ გაიმართა.
სამეგრელო-ზემო სვანეთის რეგიონში მცხოვრები მერძევე ფერმერი ქალები საქმიანობას გაუმჯობესებული პროდუქტებითა და ახალი სამეწარმეო უნარებით განაგრძობენ. პროექტი, რომელიც გაეროს ქალთა ორგანიზაციისა და გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO) მიერ წარმატებით დაასრულა, სწორედ მათ გაძლიერებას ემსახურებოდა.